Talán elsőre nem is gondolnánk, hogy nagy hőségben a futás bármiféle veszéllyel járhat, de ha jobban belegondolunk hamar rájöhetünk, hogy a nyári forróság könnyen kiszáradáshoz, rosszulléthez vezethet. A következő bejegyzésben ezek elkerülésére írtam össze néhány olyan dolgot, amikre fontos ilyenkor odafigyelni.
Fontos, hogy 30 fok felett ne nagyon menjünk futni, már amennyiben valaki csak hobbiból fut. Mivel az oldalon én nem a versenyszerű futással foglalkoznék, így tényleg azt javaslom, hogy kánikulában maradjunk otthon és inkább erősítsünk egy keveset, a nagy hőséget meg kerüljük el. Azt is hozzátenném, hogy ha az egészségünk megőrzése érdekében futunk, akkor még kevésbé van értelme, mert ilyenkor a futás többet árt, mint segít. Nyáron tulajdonképpen az egyetlen megoldás, ha hajnalban kelünk, vagy késő este vágunk bele az edzésbe.
Korán reggel, vagy késő este?
Én úgy gondolom, hogy szerencsésebb inkább korán kelni, mivel olyan 6 körül hűvösebb van, mint este 8-9 körül, éjszaka meg szerintem senki se megy szívesen futni. Természetesen mindenkinek szíve joga eldönteni, hogy melyik időpont esik neki jobban, de ahogy írtam, én inkább a hajnali órákra szavazok. Ilyenkor figyeljünk arra, hogy futás előtt reggelizzünk egy keveset, tényleg csak pár keksz, vagy valami nagyon könnyű, ételt fogyasszunk, és ne induljunk rögtön utána futni, lehetőleg várjunk legalább fél órát.
Ha mindennek ellenére mégis úgy alakulna, hogy egyszer-egyszer a legnagyobb forróságban marad csak időnk az edzésre, akkor az alábbi szempontokat mindenképpen tartsuk be:
Vigyünk vizet
Alapvetően én nem szeretek futás közben inni, mert fél órát simán ki lehet bírni víz nélkül, és inkább nem kockáztatom a hányingert, viszont nagy hőségben teljesen más a helyzet. Ilyenkor fontos, hogy ne induljunk el folyadék nélkül, és olyan tíz percenként kortyoljunk bele az italunkba. Továbbá az is fontos, hogy ne csak futás előtt, vagy közben, de egész nap rendszeresen igyunk. Az egy órát meghaladó edzés esetén pedig egész testünket hűtsük vízzel.
Futás intenzitása
A hirtelen jött meleghez hozzá kell szoknia a szervezetünknek, ami akár 7-10 napig is eltarthat, tehát vegyünk vissza a tempóból és a szokásos távból egyaránt. A futótempó csökkentésére egyébként már 25 fok felett is szükség van, hogy mennyivel, az értelemszerűen a hőmérséklettől függ Az első 10 percet ilyenkor lehetőleg nagyon lassan, szinte gyalogló tempóban tegyük meg.
Laza, világos ruhák
Felejtsük el a cicanadrágokat és testhezálló pólókat, és próbáljunk meg minél lezserebb darabokat választani futáshoz. Az sem árt, ha nem full feketében nyomjuk, próbáljunk meg minél világosabb darabokat összeválogatni.
Védekezzünk a napsugárzással szemben
Fontos, hogy próbáljunk meg olyan helyet találni, ahol árnyékban futhatunk, ha a megszokott útvonalon végig tűz a nap. Egy sapka beszerzése sem hátrány, remekül véd a naptól, és a naptejet se felejtsük el! Ha tehetjük próbáljuk meg úgy időzíteni a futást, hogy legalább enyhe légáramlás legyen edzés közben.
forrás: ×